Düşündüğünüzden daha akıllı

Düşündüğünüzden daha akıllı

Düşündüğünüzden daha akıllı

Yapılan klinik araştırmaya göre köpekler, insanların onları kandırıp kandırmadığını anlayabiliyor

Konu insanları anlamak olunca köpeklerin hiç de şaşkın olmadığı bilimsel olarak kanıtlandı.

Yapılan klinik araştırmalar köpeklerin, ses tonundaki değişikliklerle verilen farklı komutları değerlendirdiği ve hatta yüz ifadelerimizi anlamlandırabildiklerini gösterdi.
Japonya’da yapılan en güncel araştırmaya göre ise köpekler, insanların onları kandırıp kandırmadığını anlayabiliyor. Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacı Dr. Akiko Takaoka köpeklerin düşündüğümüzden çok daha akıllı ve entellektüel olduğunu belirtiyor ve bu yeteneklerinin insanlarla beraber yaşayarak geçirdikleri süre boyunca geliştiğini söylüyor.
Söz konusu araştırma ve sonuçları, Animal Cognition Journal’da 24 Ekim 2014 tarihinde yayınlandı.
Makaleye göre araştırmada insanlarla iletişim halinde olan 34 evcil köpek ile biri ödül maması içeren, diğeri ise boş olan iki kutu kullanıldı.
Çalışmanın ilk aşamasında komut veren kişi köpeğe içinde ödül olan kutuyu işaret etti.
İkinci aşamada köpeğe her iki kutunun da içini gösterip kapatarak boş olanı işaret etti.
Üçüncü aşamada ise komut veren kişi yine dolu olan kutuyu işaret etti.
Araştırmanın sonunda köpeklerin, çalışmanın üçüncü aşamasında verilen komuta pek de uymadığı, yani kandırılmaya çalışıldıklarını anladığı görüldü.
Araştırmacılar bu çalışmanın, köpeklerin sandığımızdan çok daha akıllı olduğunu ve insanların hal ve hareketlerinden güvenilir olup olmadıklarını anlama yeteneğine sahip olduğunun kanıtladığını söylüyor.
Özetle söyleyecek olursak köpekler, iletişimde oldukları insanlara güvenip güvenmeme konusunda karar verme yetisine sahip.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...