Yumurtali Protesto

Günümüzde ve geçmişte, bir çok zaman diliminde politikacılara yumurtalı protestolar yapılmıştır.

Trabzon’da, Başbakan’ın ( Recep Tayip Erdoğan koruma araçlarından birine yumurta attığı gerekçesiyle öğretmen Seçil E.E.’nin açığa alındı.

Bizde yakın zamanda yumurtalı protestoların bazılarını listeledik:


Eylül 2013

Ünlü oyuncu Levent Kırca’nın yönettiği politik güldürü oyunu ‘İçeridekiler’in Orhangazi’deki sahnesi olaylı başladı. Yaklaşık bin kişinin seyrettiği oyun, bir grup gencin sloganlar ve yumurtalı protestosu ile başladı.
Levent Kırca, ‘İçerdekiler’ isimli oyununu Orhangazi’de sahneledi. Mehmet Turgut Ünlü Açık Hava Tiyatrosu’ndaki oyun öncesinde polis güvenlik tedbiri aldı. Politik güldürü oyunu seyretmek için yaklaşık bin kişi Açık Hava Tiyatrosu’na geldi. İşçi Partisi’nin organizasyonuyla sahnelenen oyun başlarken protesto edildi. Kırca, sahneye çıkıp selamlama yaptığı sırada, yaklaşık 25 kişilik bir grup genç sloganlar attı, sahneye yumurta fırlattı. Bu sırada izleyiciler de protestocu gençlere tepki gösterdi. Olaylara müdahale eden polis protestocuları dışarı çıkardı.

Haziran 2012

Kadınların protestosu üzerine panikleyen Gökçek korku dolu gözlerle korumasına sarılırken bir gazeteci de bu fotoğrafı çekti. O dönemin adı konmamış sansürü ile kullanılamayan fotoğraf 8 ay sonra ödül alarak açığa çıktı.

Melih Gökçek, kürtaj tartışması ile ilgili sarf ettiği “Anası olacak kişinin hatasından dolayı çocuk niye suçu çekiyor. Anası kendisini öldürsün” sözleri nedeniyle 2 Haziran 2012’de yumurtalı protestoya uğradı.
Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin eyleminin ardından bir mağazaya sığınan ve çevrede biriken halkın tepkisi nedeniyle uzun süre sokağa çıkamayan, sonra da polis koruması ve bir koli şemsiye eşliğinde kaçarcasına uzaklaşan Melih Gökçek yalnız değildi.
Olay anını görüntüleyen pek çok medya kuruluşu uzun süre haberi yapmayarak, görüntüleri saklayarak, haberi yapınca da eksik vererek Gökçek’e destek çıktı.

Gizlenen fotoğraflardan biri de Evrim Aydın’ın fotoğrafıydı. Fotoğrafta kollarından yumurta sızan Melih Gökçek korku dolu gözlerle korumasına sarılırken görülüyor.

Dünya’nın diğer ülkelerinde de yumurtalı protestolarla karşılaşmaktayız:

Mart 2012

22 Nisan 2012’deki seçimlere hazırlanan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, seçim kampanyasını sürdürüyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, kampanyası kapsamında ülkenin güneyine gitti. Sarkozy, rakibi Sosyalist Francois Hollande’nin destekçileri tarafından protesto edildi.
rotestocuların kendisini sıkıştırması ve yumurta atması üzerine Sarkozy, bir bara sığınmak zorunda kaldı. Protestoculara tepki gösteren Sarkozy, olaydan Francois Hollande’yi sorumlu tuttu. Sarkozy, “Hollande’nin destekçilerinin beni dinlemeye gelen vatandaşları korkutmak için şiddet uygulayan bölücülerle ilişkilendirildikleri için üzgünüm” dedi. Nicolas Sarkozy’nin girdiği bara yumurta atan göstericilere polis müdahale etti. 1 saat mahsur kalan Sarkozy, polisin göstericileri uzaklaştırmasının ardından bardan çıkabildi.

Mayıs 2012

İrlanda Başbakanı Enda Kenny, Donegal bölgesinde hükümetin kemer sıkma politikalarına karşı çıkan grubun yumurtalı protestosuyla karşılaştı. 
DUBLİN Milford’daki Loreto Koleji’nde düzenlenen bir ödül törenine katılmak üzere bölgeye giden Başbakan Kenny, okul önünde kendisini bekleyen 60 kişilik kalabalığın öfkesine hedef oldu ve atılan yumurtalardan bazıları Kenny’nin aracına isabet etti. Hükümetin aldığı katı ekonomik önlemlerinin yükünü ülkenin gençlerinin ödeyeceğini söyleyen grup sözcüleri, protesto gösterisini ”Donegal halkının susturulamayacağını göstermek için” düzenlediklerini bildirdi. Başbakan Kenny’nin, olay öncesinde, programının yoğunluğunu gerekçe göstererek, protestocu grupla görüşmeyi kabul etmediği belirtiliyor. Dış yardım ve katı tasarruf tedbirleriyle ülkeyi ekonomik krizden kurtarmaya çalışan İrlanda hükümeti, 3,8 milyar avro tasarruf planladığı 2012 bütçesinde hemen her alanda kesintiye gitmişti.

Yumurtalı protestolara daha bir çok örnek bulunabilir.

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.