Evinize Hırsız Girerse Ne Yapmalısınız

image

Bursa Emniyet Müdürlüğü, vatandaşların ev içerisinde hırsızla karşı karşıya kalması halinde neler yapmaları gerektiğine dair emniyete çok sayıda müracaat yapıldığını duyurdu.

Hırsızla karşılaşılması durumlarında ya evi sessizce terketmeyi ya da hırsıza, ev sahibinin uyuduğu izlenimi verilmesini tavsiye eden emniyet yetkilileri, muhtemel bir ev sahibi hırsız karşılaşmasında yapılacakları şöyle özetledi:

“Siz evdeyken evden olmaması gereken sesler geliyorsa, mümkünse sessizce evden ayrılın ve polise haber verin, mümkün değilse kendinizi odanıza kilitleyin ve telefonunuz varsa polise haber verin. Saldırgan odanızdaysa panik yapmayın ve gidene kadar uyuduğunuza inandırmaya çalışın. Bu şekilde, amaç saldırı değilse (ki büyük ihtimalle olmayacaktır) canınızı tehlikeye atmamış olursunuz. Amaç saldırıysa, uyuduğunuza inanan kişiye saldırı anında gerekli tepkiyi vererek şaşırtabilirsiniz. Hırsızla direk yüz yüze kaldığınızda soğukkanlılığınızı koruyun ve kararlı davranın. Ancak kendiniz yakalamaya çalışmayınız. Sizin dikkat edeceğiniz hususlar elbisesi, boyu, saç rengi gibi göze çarpan özellikleri, kaçış yönü ve özellikle de kaçtıkları araçların markası, rengi, plakası gibi elde ettiğiniz bilgileri hemen polise aktarınız.”

HIRSIZA CEZA VERMEYE KALKMAYIN

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, evde hırsızla karşılaşan kişilerin hırsıza ceza vermeye kalkılmaması tavsiye ediliyor.

Hırsızla karşı karşıya gelindiğinde, insan hayatının her şeyden değerli olduğunun unutulmamasının hatırlatıldığı açıklamada; ev sahibinin hırsızın cezasını vermeye yeltenmemesi istendi. Aksi halde ev sahibinin kanun önünde suçlu duruma düşebileceğinin vurgulandığı açıklamada, hırsızlıklara karşı alınacak tedbirlere de yer verildi.

Mynet 2010

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...