Beynin Tuhaf Halleri

Bunu okuduğunda bilmelisin ki ki  insan beyninden bahsediyoruz. Ne var ki ( ki ) ilk cümledeki ikinci ki’yi beyniniz atlayarak size sürpriz yaptı bile.  

Beynin tuhaf halleri
İnsan beyni muhteşemdir, fakat onun hakkında bilmediğiniz ve gizemini koruyan hala birçok şey var. Beyindeki gizemli olayların varlığını bilim doğruluyabiliyorken, nasıl oluştuklarını bilim adamları hala açıklayamıyor. İşte aklın tuhaf olağanüstü halleri…

Déjà Vu
‘Deja vu’ şu anda yaşadığımız bir olayı daha önce de görmüş veya yaşamış olma hissidir. Kimi zaman bazı şeylerin daha önceden hayatımızda var olduğunu hissedebiliriz.Bu tür olaylarla beraber insanlar oldukça garip, esrarengiz ve ürkütücü şeyler de yaşayabilirler. Ayrıca beynimizde beliren yaşanmış bir olayın imgesini biz daha önce yaşamış gibi hissetsek de, aslında onu rüyamızda görmüş olma ihtimalimiz de yüksek.

Déjà Vécu
‘Deja Vecu’ insanların ‘deja vu’yu yaşadıklarını zannettikleri sırada meydana gelir.‘Deja vu’ insanların bir şeyi daha önce de görmüş olabileceği hissidir. ‘Deja vecu’ ise bir olayı daha önceden tüm detaylarıyla görmüş ve algılamış olmaktır. Ancak bu his o kadar kuvvetlidir ki, insanlar kokuların ve seslerin bile aynı olduklarını düşünürler. Ayrıca ‘deja vecu’ esnasında bireyler az sonra başlarına ne geleceğini bile tahmin edebilme yetisine sahiptir.

Déjà Visité
‘Deja visite’ diğerlerine göre daha az rastlanır bir durumdur. Bu akıl oyunu, mekanlarla bağlantılıdır. Kişinin beyninde yeni gördüğü yerler hakkında esrarengiz ve ürkütcü bilgilerin var olmasıdır.. Hayatınızda o yere daha önceden hiç gitmemiş olabilirsiniz , hatta ve hatta orası hakkında hiç bir bilginiz bile yoktur; fakat görmüş olduğunuz yerleri sanki daha önceden orada yaşamış gibi tanıdık bir biçimde algılayabilirsiniz.

Déjà Senti
‘Deja Senti’ ruhsal bir olaydır ve şu anda yaşadığınız bir duyguyu daha önce de aynı şekilde hissetmiş olmaktır. Olay sonrasında bu hissin beynimizin içinde yer etmesi pek de olağan değildir. Bu tür olaylarla karşılaşan insanların söylediğine göre, kişi aynı hissi daha önce de hissetiğini düşünüyor. Yani kısmen olay tanıdık gelmektedir, ancak kişi ne olduğunu tam hatırlayamamakatadır.

Jamais Vu
Ürkütücü bir yanı olan ‘Jamais Vu’, ‘deja vu’nun tam aksidir. Aslında bizlere tanıdık olan bir olayı daha önceden fark edememiş olmamızdır. Leeds Üniversitesi’nden Chris Moulin 92 denek üzerinde yapmış olduğu deneyde, onlardan 1 dakika içerisnde 30 kere kapı kelimesini yazmalarını istemiştir.ve sonuca göre katılımcıların yüzde 68’inde ‘jamais vu’ görülmüştür. Buna göre denekler ‘kapı’ kelimesinin gerçekliliğinden şüphe duymuşlardır.

Presque Vu
Hiç bazı şeyleri unuttuğunuzda aslında onun dilinizin ucunda olduğu hissine kapıldınız mı ? İşte ‘Presque Vu’ budur.

L’esprit de l’Escalier
Kabaca jetonun geç düşmesi anlamına gelebilecek ‘L’esprit de l’Escalier’ zorlu bir olayda çözümü ancak olay bittikten sonra bulabilmemiz olarak da açıklanabilir. Tabi ki de olay sonrası kişinin pişmanlık duyması odukça olağandır.

Capgras Delusion
Kişi bir akrabasının ya da en yakın arkadaşının düzenbaz bir insanla yer değiştirdiği düşüncesine kapılır. Bu düşüncenin bebeklerin eskiden kaçırılıp değiştirilmesi veya uzaylıların insanlarla yer değiştirip bizlerin arasında yaşaması düşüncesiyle de alakası olabilir.

Fregoli Sendromu
Oldukça ilginç olan bu olayda kişiler değişik insanların aslında tek bir vücuda ait olduklarını düşünürler. Bu olay çoğunlukla paranoya olarak da adlandırılr. Bu olağanüstü akıl oyunu, ünlü İtalyan aktör Leopoldo Fregoli’nin sahnede kısa sürede değişik kılıklara girebilmesinden sonra adlandırılmışıtır.

Prosopagnosia
İnsanların aslında bildiği, tanıdığı yüzleri ya da nesneleri bir anda tanıyamamasıdır.Bu tür bir rahatsızlıkla uğraşan insanlar tanıyamadıkları insanları veya objeleri rahatlıkla kavrayabilmek için parfümlerini koklama, saç şekillerini veya duruşlarını inceleme gibi bazı yollara başvururlar.

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...