Elektrikler kesildi Bakan istifa etti

Güney Kore’de elektriklerin aniden kesilmesinin faturası Bilgi Ekonomisi Bakanı Choi Joong-kyung’a kesildi. Bakan Choi, günlerdir devam eden tartışmaları bitirerek bugün istifa dilekçesini verdiğini açıkladı.

Teknolojik yönden gelişmişliği ile ün salan Güney Kore’de elektriklerin aniden kesilmesi hayatı felç etti. Başkent Seul’un bazı bölgeleri başta olmak üzere, ülke genelinden farklı bölge ve şehirlerde 15 Eylül’de akşam saat 8’e kadar elektrik kesintisi yaşandı. İşyerlerinde toplam zararın 1 milyon 900 bin dolar olduğu kaydedildi.

Elektriklerin kesilmesi ülkeyi sarsınca mesele parlamentoya taşındı. Yapılan araştırmada elektrikler kesilmeden önce bakanlığa konuyla ilgili sunulan rapora itibar edilmediği ortaya çıktı. Raporda, birkaç hafta sonrasında elektrik kullanımının artacağı, buna rağmen yedek elektriğin bu ihtiyacı karşılayamayacağı belirtilmişti. Bakanlığın rapora gerekli ilgiyi göstermemesi elektriklerin kesilmesine sebep oldu.

Muhalefet, elektrik kesintisinin faturasını bakana kesince, iktidardak Hannara Partisi de Bakan Choi’yi yalnız bıraktı. Hannara Partisi Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Bakan Choi’yi derhal istifa etmeye çağırdı

Güney Kore’nin birkaç haftadır gündemini meşgul eden konuya bakan Choi’yi bugün son noktayı koydu. Bilgi Ekonomisi Bakanı Choi, yaşananlardan dolayı sorumluluğu üzerine aldığını belirterek istifa dilekçesini Güney Kore Başkanlık Sarayı Mavi Köşk’e sundu. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak yeni bir isim atanana kadar Choi’den görevi sürdürmesini istedi.

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.