Website Klonlama Korsanları

Teknoloji ve internet çağının en büyük sorunlarından bir tanesi internet korsanlığı. Bu yazımızda internet sitesi çalanları ve yine internet imkanlarını kullanarak büyük şirketlerin veya internet kullanıcısının haklarına tecavüz etmesine değineceğiz.

Website Klonlamak Suç mu?

Evet bu bir suç. Nasıl ki bir sanat eserinin kopyasını yapıp bu sayede kazanç elde edildiğinde suç işlenmiş oluyorsa, bir web sitenin kopyasını yapıp gelir elde etmekte suçtur.

Website Klonlama ile Nasıl Kazanıyorlar?

Bu aşamada bir çok kazanç kanalı var. Bir websitesini klonladıktan sonra özellikle o klon siteye gerçek site kullanıcılarını yönlendirip kullanıcı bilgilerini çalmak suretile yapılan suça Phishing denilmekte. Elde edilen kullanıcı giriş bilgileri gerçek sitenin türlerine göre değişkenlik gösterebilir. Bir bankanın kullanıcılarının giriş bilgilerini veya kredi kartı bilgilerini çalıp bunları farklı kanallarda satmak suçun devamıdır.

Yine kredi yüklenebilen site kullanıcılarının da giriş bilgilerinin çalınması ve o bilgiler ile mağdurların hesaplarına giriş yapıp, oyun, alışveriş gibi sitelerden bu kullanıcıların kredileri (paraları) farklı teknikler ile tüketilebilir ve hırsızlığın devamı gelebilir.

Klon Websitelerinden Nasıl korunabilirim?

Bu çoğu zaman olduka zordur. Google gibi bir dünya devinin bile klon sitesi yapılıp bir çok kullanıcının bilgilerinin çalındığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu aşamada internette dolaşırken veya aşınası olduğunuz büyük sitlelerde hesaplarınıza giriş yaparken SMS doğrulama veya 2 faktörlü diğer girişi doğrulama sistemleri ile güvenliğinizi oldukça yükseltebilirsiniz.

Sizin Google Phishing anketine davet ediyorum,

https://phishingquiz.withgoogle.com/

Bu anket sayesinde ne kadar güvenli bir internet kullanıcısı olduğunuzuda göreceksiniz, şimdiden size söyliyeyim, sorulan 8 sorudan 7 sine doğru cevap verebildim, emin olun bu teknoloji çağında hiç birimiz yüzde yüz güvende değiliz.

Tüm internet kullanıcılarına ve takipçilerime güvenli bir web dilerim 🙂

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...