Türkiye’de Sosyal Ağlar

Türkiye'de Sosyal Ağlar

Türkiye’de Sosyal Ağlar

4 Şubat 2004. Bu tarih size bir şey ifade ediyor mu? Hemen söyleyelim, Facebook’un Harvard Üniversitesi’nde ilk kuruluş tarihi. Yani aslında “sosyal medya/ sosyal ağ” kavramının hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladığı tarih. Artık araştırdığımız, yaptığımız, yapacağımız her şeyi sosyal ağ ve medya üzerinden yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz, paylaşıyoruz. Biz yani insanlar paylaştıkça bu ağ genişlemeye devam ediyor ve dolayısı ile bizim ona olan ihtiyacımız da günden güne artıyor.

Türkiye’de Sosyal Ağlar

İnsanların internet kullanmak için artık en büyük araçları bu sosyal ağlar, bazen sırf bu yüzden internetle iletişime geçtiğimiz dahi oluyor. Bunun olumlu/olumsuz etkileri elbette bulunmaktadır. Herşeye daha kolay ve hızlı ulaşmamız olumlu etkilerden sayacak olursak, her anımızı paylaşma ve gösterme ihtiyacımızın anlamsız bir biçimde artması, insanların yalnızlaşması, bilgiye erişmedeki kolaylığın tembelliğe sürüklemesi, kolay ulaşılan bilginin/kişinin değersizleşmesi olumsuz etkilerden sayılabilir.

Facebook, Twitter ve Instagram bilindik olarak kullanılan en ünlü sosyal paylaşım ağlarındandır. Peki bunlar dışında Türkiye’de aktif olarak hangi sosyal ağlar kullanılmaktadır??

LinkedIn: kolay karşılaştırma adına Facebook’un daha profesyonel ve iş dünyasına özgü platformu diyebiliriz. Bu sosyal ağda da bir profil açıp iş tecrübelerine yer veriliyor. Hafife alınmasın aylık aktif kullanıcı sayısı yaklaşık 332 milyon.

Snapchat: fotoğraf üzerine olsa da felsefesi instagramdan biraz daha farklı bir program. Bir fotoğraf ya da video paylaşım aracı ancak paylaştığınız/paylaşılan veriyi sizin ya da karşı tarafın belirlediği saniye kadar görme imkanına sahipsiniz. Yani kişi 5 saniye izin vermişse 5 saniye bittikten sonra isteseniz daha o gönderiyi tekrar göremiyorsunuz ve screenshot yaparsanız karşı tarafa da bildirim gidiyor, aman dikkat!

Pinterest: “Pin” adı verilen görsel imler oluşturan ve bu Pinleri de “Board” denen görsel koleksiyonlar aracılığıyla sosyal ağlar ile paylaşmayı sağlayan sosyal medya sitesidir. Her türlü görsel açıklaması ile birlikte paylaşılabilir.

Tumblr: Genellikle gençler tarafından kullanılan kişiye özel sayfalar oluşturma imkanı sunan Tumblr, son zamanlarda görsel içeriklerin daha fazla paylaşıldığı bir platform oldu. Paylaşılan fotoğraf, resim veya kısa videolar hakkında yazı yazmanızı, altına sınırsız yorum ve gönderi yapabilmenizi sağlıyor. Bir nevi kişisel günlük. Şu anda aylık 230 milyon aktif kullanıcısı bulunuyor.

Foursquare/Swarm: Bu farklı gibi görünen ama birbirini tamamlayan iki sosyal paylaşım ağı, genel olarak o an nerede bulunduğunu (check-in) ve ne yaptığını göstermeye dayalı bir platform. Ayrıca bulunduğun yerde başka kimlerin bulunduğunu ve o yer hakkında ne yorumların yapıldığını görmeye imkan sağladığı gibi kullanıcılar birbirlerini takip edebilmekteler.

Vine: Toplam uzunluğu 10 saniye olan kısa videolar oluşturmaya ve yayınlamaya yarayan bir ağ. Etkisi o kadar büyük ki bu ağ üzerinden yayınladıkları videolar sayesinde ünlü olan, film çeken, program yapan kişi sayısı Türkiye’de azımsanmayacak kadar çok.

Ekşi Sözlük ve Forum Siteleri: Türkiye’de aktif olan sosyal ağ kapsamında sözlükler ve forumlar da mevcut. En sık kullanılan sözlük şu anda Ekşi Sözlük’tür. Üye yani yazar olan kişilerin açtıkları ya da açılan başlıklarda kendi bildikleri, istedikleri yorumu yapmaları sağlanıyor. Ayrıca yazar olmayıp dışarıdan okuyucu olan kişiler için de çok güzel bir bilgi kaynağıdır. Türkiye’de en çok kullanılan forumların başında ise Forum Donanım haber, memurlar.net ve ForumTr gelmekte. Bu forumlarda aklınıza gelebilecek her şey hakkında bir şeyler bulabilir veya sorabilirsiniz.

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...