Fabrika yerine yazıcıdan çıkan araba

Fabrika yerine yazıcıdan çıkan araba

Fabrika yerine yazıcıdan çıkan araba

ABD’li Local Motors adlı mühendislik firması, Detroit fuarında tamamen 3 boyutlu yazıcıdan çıkan dünyanın ilk otomobilini üretti, test etti ve sergiledi.

İflastan kurtulan otomotivin başkenti Detroit’te düzenlenen yılın ilk şovunda otomotiv sanayi için devrim niteliğinde bir gelişme yaşandı. 3 boyutlu (3D) yazıcıların geleceğimizi oluşturmaya başladığı bugünlerde, Detroit fuarında bir ilke imza atılarak dünyanın hareket eden ilk otomobili yazıcıdan çıktı. Evet yanlış okumadınız, fuarda herkesin gözü önünde 3 boyutlu yazıcıyla bir otomobil üretildi ve daha sonra test edildi. Bundan kısa bir süre önce Abd Başkanı Obama, 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin geleceğin sanayi devrimini yaratacağını söylediğinde kimse bu teknolojinin bu kadar hızlı yol alacağını herhalde pek tahmin edememişti. Ama günümüzde artık bir çok nesne devrim diye nitelendirilen bu buluş ile üretilmeye başlandı. Uzay sanayii, tıp, endüstri mühendisliği derken otomotiv sektörü içinde küçük parça üretimi ile başlayan bu çılgınlık sonunda bir otomobilin üretilmesine kadar gitti.
44 SAATTE 44 PARÇA

Abd’li Local Motors adlı mühendislik firması, tamamen 3 boyutlu yazıcıdan çıkan ilk otomobilinin hem üretimini hem dünya prömiyerini Detroit fuarında yaptı. Daha önce birkaç prototipi üretilen ve teknoloji fuarlarında sergilenen ‘Strati’ isimli aracın satışa sunulacak versiyonu ilk kez bir otomobil fuarında hem de herkesin gözü önünde üretildi. Aracın, motoru, elektrik aksamı, kablo ve tekerleri dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcıdan çıktı. Bugün sıradan bir otomobilin yaklaşık 5-6 bin mekanik ve statik parçası bulunuyor. Strati isimli araçta ise bu iş sadece 49 parçaya kadar indirilmiş. Bunların 44 adedi ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor. Tasarım aşamasının ardından tek tek bütün parçalarının 3D baskı makinelerinden basılması ise sadece 44 saat sürüyor. Yani 44 saatte 44 parça… Detroit fuarının açılmasının bir gün öncesinde başlayan üretim şirketin toplantı saatine kadar tamamlandı.

FİYATI 25 BİN DOLAR

Aracın üretiminde ‘Lego’ oyuncaklarda da kullanılan termpoplastik malzeme kullanılıyor. Bu malzemeye karbonfiber de takviye ediliyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığındaki bu hafif araç elektrikli motoruyla yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Local Motors yetkilileri araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, 25 bin dolara 2015 yılında internet üzerinden satışa sunulması beklenen Strati’nin 2016 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtiyor.
Gelecekte her eve girecek

blogcular.net

Blogcular.net bir blog listeleme sitesidir. Blogcular.net sitesinde gördüğünüz ve olmamasını düşündüğünüz bir içerik varsa lütfen bizimle iletişime geçin, makul bir şekilde içeriği kaldıracağımızı taahhüt ederiz.